Menu
Sign In Search Podcasts Charts People & Topics Add Podcast API Pricing
Podcast Image

Dietetics with Dana

198. Math Practice Questions

09 Feb 2025

Description

Send us a message!This episode is all math so be sure to save it for a time that you can focus on the questions in the episode.  Grab the Math Bootcamp Course for a full review of math!All questions reviewed are included below or download the worksheet here:1) Your hospital is hosting an employee potluck. On the menu is BBQ pork and grilled pineapple. A 5lb pineapple produces 3.65lb of fruit. If the event will require 8lb of cut and grilled pineapple how much should I buy?2) A hospital has 450 patients and it takes 13.2 minutes to prepare 1 meal. How many FTE’s are needed per week?3) The AP price of a pork chop with bones and excess fat removed is $3.54 per pound and the EP yield percentage is 78%. What is the EP price for 1 pound of cooked, pork chop?4) A facility operates at a 35% food cost. The raw food cost of the bulkie rolls is $2.15. What is the pricing factor that would be used to calculate the selling price of the roll? 5) A catering event requires 14 employees to work for 8 hours each. All employees are paid $10/hr, expect for 2 managers who make $25/hr. The total event cost $14,000 and rent for the venue was $5000. Of the total production cost, what percent was spent on labor?

Audio
Featured in this Episode

No persons identified in this episode.

Transcription

This episode hasn't been transcribed yet

Help us prioritize this episode for transcription by upvoting it.

0 upvotes
🗳️ Sign in to Upvote

Popular episodes get transcribed faster

Comments

There are no comments yet.

Please log in to write the first comment.