Amy Hay
👤 PersonAppearances Over Time
Podcast Appearances
My husband does. Yeah. That's just what works for us. But we go once a month. Yeah.
My husband does. Yeah. That's just what works for us. But we go once a month. Yeah.
Half is, but no. So for us, our most popular item is a quarter cow. We sell more of them than anything else. Our next most popular item is 10 pounds of ground beef. We can't keep ground in. Yeah, people love it because it's so versatile. Burgers, chili, pasta, lasagna, meatballs. What's, you know, what's for dinner? Like kids love. We can't keep ground in. It goes out so fast.
Half is, but no. So for us, our most popular item is a quarter cow. We sell more of them than anything else. Our next most popular item is 10 pounds of ground beef. We can't keep ground in. Yeah, people love it because it's so versatile. Burgers, chili, pasta, lasagna, meatballs. What's, you know, what's for dinner? Like kids love. We can't keep ground in. It goes out so fast.
Half is, but no. So for us, our most popular item is a quarter cow. We sell more of them than anything else. Our next most popular item is 10 pounds of ground beef. We can't keep ground in. Yeah, people love it because it's so versatile. Burgers, chili, pasta, lasagna, meatballs. What's, you know, what's for dinner? Like kids love. We can't keep ground in. It goes out so fast.
Was that based on hanging or was that based on yield?
Was that based on hanging or was that based on yield?
Was that based on hanging or was that based on yield?
So we, um, a lot, I mean, a lot of what, what I teach is you have to train your customer. So all through your website and your social media, you're not selling beef. You're, you're educating and telling people things that they, I mean, they don't know what they don't know. So, um, we always do, do hanging weight and it's never hindered us, but we do explain it.
So we, um, a lot, I mean, a lot of what, what I teach is you have to train your customer. So all through your website and your social media, you're not selling beef. You're, you're educating and telling people things that they, I mean, they don't know what they don't know. So, um, we always do, do hanging weight and it's never hindered us, but we do explain it.
So we, um, a lot, I mean, a lot of what, what I teach is you have to train your customer. So all through your website and your social media, you're not selling beef. You're, you're educating and telling people things that they, I mean, they don't know what they don't know. So, um, we always do, do hanging weight and it's never hindered us, but we do explain it.
that you have this forum that you have to get them to the point of comparing apples for apples. And I actually have a student, he did an exercise and he priced out his carcass if you were to buy all those cuts at Walmart. So not like Trader Joe's or a butcher, but Walmart. And his carcass from him, if you bought a whole cow, would be like five grand. Whereas
that you have this forum that you have to get them to the point of comparing apples for apples. And I actually have a student, he did an exercise and he priced out his carcass if you were to buy all those cuts at Walmart. So not like Trader Joe's or a butcher, but Walmart. And his carcass from him, if you bought a whole cow, would be like five grand. Whereas
that you have this forum that you have to get them to the point of comparing apples for apples. And I actually have a student, he did an exercise and he priced out his carcass if you were to buy all those cuts at Walmart. So not like Trader Joe's or a butcher, but Walmart. And his carcass from him, if you bought a whole cow, would be like five grand. Whereas
and that was hanging weight, like eight bucks a pound hanging weights. Um, if you then he priced it all out, that carcass at Walmart was $6,800. Yeah. But people don't know that. People think I'm spending $8 a pound hanging weight. That's way too expensive. And it makes my heart hurt when farmers are literally charging $3.50 or $4 per pound hanging. I'm like, I can't raise a cow for that.
and that was hanging weight, like eight bucks a pound hanging weights. Um, if you then he priced it all out, that carcass at Walmart was $6,800. Yeah. But people don't know that. People think I'm spending $8 a pound hanging weight. That's way too expensive. And it makes my heart hurt when farmers are literally charging $3.50 or $4 per pound hanging. I'm like, I can't raise a cow for that.
and that was hanging weight, like eight bucks a pound hanging weights. Um, if you then he priced it all out, that carcass at Walmart was $6,800. Yeah. But people don't know that. People think I'm spending $8 a pound hanging weight. That's way too expensive. And it makes my heart hurt when farmers are literally charging $3.50 or $4 per pound hanging. I'm like, I can't raise a cow for that.
It doesn't work. But even at $8, if you actually do the homework and find your comparisons, it's cheaper. Hmm.
It doesn't work. But even at $8, if you actually do the homework and find your comparisons, it's cheaper. Hmm.
It doesn't work. But even at $8, if you actually do the homework and find your comparisons, it's cheaper. Hmm.